Zimowa wyprawa na Nordkapp

Zobacz relację z tej przygody

2020-10-30

30 października 2020 roku na YouTube zadebiutował nowy serial dokumentalny o wyprawie Arkadego Fiedlera na północny kraniec Europy hybrydową Toyotą RAV4. Polski podróżnik pokonał w niezwykle trudnych zimowych warunkach 9500 km. Relację z tej niesamowitej przygody będzie można poznać w pięciu kolejnych odcinkach, publikowanych co tydzień na kanale Arkady Fiedler – PoDrodze.

Relacja z zimowej wyprawy

RAV4 to niezawodny SUV, który świetnie się sprawdza zarówno w mieście, jak i na dalekich wyprawach. Dowiódł tego m.in. podczas podróży Arkadego Fiedlera daleko za koło podbiegunowe, na północny kraniec Europy.

Wyprawa na Przylądek Północny trwała 22 dni i zakończyła się w styczniu 2020 roku. Fiedler pokonał w tym czasie 9 488 km przez Danię, Norwegię, Finlandię i Rosję, pośród śnieżnych zasp, mroźnego wiatru i w ciemnościach nocy polarnej. Całą trasę przejechał samochodem prosto z salonu, bez żadnych mechanicznych przeróbek. Korzystał przy tym z seryjnych opon zimowych, rezygnując z łańcuchów czy opon z kolcami, chętnie stosowanych zimą przez Norwegów.

Przygody Fiedlera podczas podróży Arctic Drive śledziło wielu fanów. Teraz pojawiła się okazja, by na własne oczy zobaczyć, z jakimi warunkami przyszło się mierzyć polskiemu globtroterowi.

30 października na kanale YouTube Arkady Fiedler – PoDrodze zadebiutował serial dokumentalny „Arctic Drive – 9500 kilometrów drogowej przygody”. Pierwszy odcinek pt. „Za koło podbiegunowe” został opublikowany o godzinie 20:00. Następne odcinki będzie można oglądać w kolejne niedziele, począwszy od 8 listopada, od godziny 11:00. Obecnie można zapoznać się z teaserem serialu, dostępnym tutaj.

Niezawodny towarzysz podróży

Toyota RAV4 Hybrid to niezawodny SUV doskonale przygotowany na dalekie wyprawy, kręte drogi i zmienne warunki pogodowe. Inteligentny, elektryczny napęd na cztery koła AWD-i w połączeniu z bardzo sztywną konstrukcją opartą na platformie TNGA i nisko położonym środkiem ciężkości zapewnia pewną i stabilną jazdę nawet w najtrudniejszych warunkach. Pakiet zaawansowanych systemów Toyota Safety Sense zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

RAV4 Hybrid to jednocześnie przestronne, komfortowe auto średniej wielkości. Jego bagażnik ma pojemność 580 l lub 1690 l po złożeniu kanapy, a dodatkowy sprzęt można zmieścić także w przyczepie o masie do 1650 kg.

Samochód wyposażony w układ hybrydowy oparty na silniku benzynowym 2,5 l i dwóch silnikach elektrycznych oraz trzecim napędzającym tylną oś ma moc 222 KM i przyspiesza od 0 do 100 km w 8,1 s. Jego średnie zużycie paliwa mierzone w nowym standardzie WLTP wynosi od 5,6 l/100 km.

„Ekonomika jazdy hybrydowym RAV4 pozytywnie mnie zaskoczyła” – pisał Arkady Fiedler w relacji z podróży.

„W pełni zapakowane auto z bagażnikiem na dachu, zwiększającym zużycie paliwa o 2 litry, spaliło średnio 7,9 litrów na 100 kilometrów. W porównaniu do SUV-a napędzanego 2-litrowym silnikiem Diesla, który towarzyszył mi podczas podróży przez Azję – w podobnych warunkach wyprawowych, z podobnym załadunkiem i z tym samym bagażnikiem na dachu – RAV4 okazał się o całe 2 l/100 km bardziej oszczędny. Auto hybrydowe zdecydowanie poleciłbym wszystkim tym, którzy zastanawiają się nad oszczędnym SUV-em, ale boją się w pełni elektrycznego napędu. Hybryda zdecydowanie wygrywa z dieslem i autem benzynowym” – kontynuował Fiedler.

Miłośnik podróży i motoryzacji

Arkady Paweł Fiedler jest podróżnikiem, producentem filmów i autorem książek podróżniczych. Organizował wyprawy klasycznymi samochodami przez Afrykę i Azję, a także jako pierwszy człowiek w historii przejechał w 2018 roku kontynent afrykański z południa na północ samochodem elektrycznym bez żadnego wsparcia, korzystając wyłącznie z zastanej infrastruktury elektrycznej. Projekt ten został nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic.

Autor książek „Maluchem przez Afrykę” i „Pod prąd. Elektrycznym autem przez Afrykę” jest wnukiem wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Adama Fiedlera, znanego z takich publikacji jak „Dywizjon 303”, „Orinoko” i „Kanada pachnąca żywicą”.

Serial „Arctic Drive – 9500 kilometrów drogowej przygody”

Odcinek 1 – „Za koło podbiegunowe” – premiera 30.10.20 (20:00)
Odcinek 2 – „Noc polarna” – premiera 8.11.20 (11:00)
Odcinek 3 – „Arktyczny szlak” – premiera 15.11.20 (11:00)
Odcinek 4 – „Na dalekiej północy” – premiera 22.11.20 (11:00)
Odcinek 5 – „W drugą stronę” – premiera 29.11.20 (11:00)

Wszystkie odcinki będą publikowane na kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCWSlXlsWF9l6q0-90UhWk_Q
Teaser serialu „Arctic Drive – 9500 kilometrów drogowej przygody” jest dostępny na: https://www.youtube.com/watch?v=_d5tNA2xcGE

Dowiedz się więcej

Toyota błyszczy w świetle reflektorów Toyota błyszczy w świetle reflektorów Frankfurt Motor Show 2015 Ponad 10 000 sprzedanych egzemplarzy PROACE CITY Ponad 10 000 sprzedanych egzemplarzy PROACE CITY Sprawdź szczegóły Zrównoważona produkcja bioetanolu Zrównoważona produkcja bioetanolu Wspólny projekt Toyoty i partnerów KINTO ONE coraz popularniejsze w Polsce KINTO ONE coraz popularniejsze w Polsce Sprawdź najchętniej wybierane modele Toyoty Autobusy na wodór w Madrycie Autobusy na wodór w Madrycie Wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty w transporcie miejskim Land Cruiser i Hilux 2023 z paliwem HVO100 Land Cruiser i Hilux 2023 z paliwem HVO100 Odnawialny olej napędowy zamiast diesla Nowe auto dostawcze na wodór Nowe auto dostawcze na wodór Toyota, Isuzu, Hino i CJPT łączą siły Corolla w programie Najmu KINTO ONE Corolla w programie Najmu KINTO ONE Sprawdź warunki wynajmu auta przedkontraktowego Beyond Zero – Dni Elektryfikacji Toyoty Beyond Zero – Dni Elektryfikacji Toyoty Poznaj szczegóły wydarzenia Europejski rekord sprzedaży samochodów Toyoty Europejski rekord sprzedaży samochodów Toyoty Świetne wyniki za pierwszą połowę 2022 roku Baterie ze stałym elektrolitem Baterie ze stałym elektrolitem Ponad 1300 patentów Toyoty Toyota Land Cruiser Matt Black Edition Toyota Land Cruiser Matt Black Edition Zobacz nową wersję specjalną