1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Zakład Toyoty w Deeside
10-10-2022

Toyota liderem rynku samochodów osobowych po trzech kwartałach 2022 roku

Corolla i Yaris najczęściej rejestrowanymi samochodami osobowymi w Polsce
W brytyjskiej fabryce w Deeside Toyota produkuje silniki od 30 lat. W tym roku linie produkcyjne zakładu ma opuścić 250 tys. jednostek, podnosząc łączną liczbę wyprodukowanych komponentów do ponad 5 mln sztuk.
  • TMUK, czyli Toyota Motor Manufacturing UK, od 30 lat produkuje silniki w swojej fabryce w Deeside. W obchodach 30-lecia udział wzięli m.in. Mark Drakeford, szef rządu Walii, David TC Davies, minister Walii w rządzie Wielkiej Brytanii, i Matt Harrison, prezes Toyota Motor Europe. Goście mieli okazję zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami obniżającymi emisję CO2 w zakładzie. Poznali też plany na najbliższe lata, dzięki którym fabryka TMUK Deeside stanie się neutralna klimatycznie. 
  • TMUK Deeside to zakład, który powstał we wrześniu 1990 roku. Początkowo dostarczał silniki do fabryki samochodów TMUK Burnaston w Derbyshire. Dzięki kolejnym inwestycjom Toyoty (ich łączny koszt wyniósł już 360 mln funtów) zakład w Deeside rozszerzył swoją działalność. W 2010 roku jako pierwszy ośrodek poza Japonią rozpoczął produkcję silników benzynowych do napędów hybrydowych Toyoty. Dziś zatrudnia bezpośrednio ponad 600 osób i wspiera rynek pracy dzięki sieci lokalnych i krajowych poddostawców. 
  • Niskoemisyjne jednostki napędowe do pojazdów benzynowych i hybrydowych są produkowane zarówno dla TMUK Burnaston, jak i na eksport – m.in. do Turcji i RPA. TMUK Deeside uruchamia obecnie produkcję silników do napędów hybrydowych piątej generacji. W tym roku zmontuje ponad 250 tys. jednostek, podnosząc łączną liczbę wyprodukowanych komponentów do ponad 5 mln sztuk.

Warto wspomnieć, że Wielka Brytania była pierwszym krajem w Europie, w którym Toyota uruchomiła produkcję we własnych zakładach. Toyota Manufacturing UK montuje modele Corolla Hatchback i Corolla TS Kombi w fabryce samochodów w Burnaston w Derbyshire. Silniki benzynowe do napędów hybrydowych i konwencjonalnych powstają w fabryce w Deeside. W 2021 roku zakłady TMUK wyprodukowały łącznie 131 024 pojazdów oraz 257 395 silników. 

W działalność produkcyjną w Wielkiej Brytanii Toyota zainwestowała do tej pory ponad 2,75 mld funtów. Zakłady w Burnaston i Deeside należą do ośmiu europejskich ośrodków produkcyjnych Toyoty sześciu krajach – obok Wielkiej Brytanii są to także Polska, Czechy, Francja, Portugalia i Turcja.